Header

Biotechnologia medyczna

Biotechnologia medyczna, inaczej czerwona biotechnologia, stanowi jedną z najnowocześniejszych dziedzin medycyny. Definiuje się ją jako wykorzystanie żywych układów do procesów technologicznych znajdujących zastosowanie w przemyśle zdrowotnym. Powszechnie uważana jest za jeden z najistotniejszych obszarów zastosowania biotechnologii.

Do najważniejszych zadań biotechnologii medycznej zalicza się wczesne diagnozowanie chorób (chipy DNA, bioczujniki), wykrywanie wad genetycznych i rozwojowych, badania nad hodowlą komórek, tkanek i narządów do transplantacji, rozwój nowoczesnych metod i systemów analitycznych oraz metod i technik profilaktyki, diagnostyki i terapii chorób zakaźnych i zakażeń ważnych z punktu widzenia zdrowia publicznego, prace nad technologiami stosowanymi w wykrywaniu i zwalczaniu chorób odzwierzęcych, a także rozwój genomiki, proteomiki, transkryptomiki i bioinformatyki stanowiących nowe techniki stosowane w medycynie. Znalazła ona również zastosowanie w opracowywaniu materiałów biomedycznych nowej generacji, tj. szczepionek i leków biologicznych.

Produkcję biofamaceutyków na skalę przemysłową oraz dynamiczny rozwój biotechnologii medycznej zawdzięczamy biologii molekularnej, technologii rekombinowanego DNA oraz wytwarzaniu przeciwciał monoklonalnych.

Biofarmaceutyki mogą mieć budowę polipeptydowo-białkową (np. rekombinowane hormony, interferony, interleukiny, preparaty trombolityczne, hematopoetyczne czynniki wzrostu, czynnik martwicy nowotworów, czynniki krzepnięcia krwi, enzymy terapeutyczne, przeciwciała monoklonalne i szczepionki) lub wywodzić się ze struktury kwasów nukleinowych (oligonukleotydy antysensowe stosowane w terapii antysensowej, a także geny terapeutyczne stosowane w terapii genowej).

Artykuły

Biologia molekularna

Biotechnologia medyczna

Organizmy transgeniczne

GMO

Wyszukaj